Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

XI Rzeszowskie Warsztaty Kardiochirurgiczne

W dniach 5-6 grudnia 2022r w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie odbyły się XI Rzeszowskie Warsztaty Kardiochirurgiczne. Podobnie jak w poprzednich edycjach wydarzenia, udział w nich brali najlepsi specjaliści z dziedziny kardiochirurgii i kardiologii. Warsztaty kardiochirurgiczne w Rzeszowie, są jedną z najdłużej trwających, cyklicznych szkoleń w kraju. Od samego początku poświęcone są operacjom małoinwazyjnym oraz nowoczesnym technologiom w zabiegach kardiochirurgicznych. Służą one zarówno propagowaniu wiedzy o procedurach małoinwazyjnych, jak i miejscem wymiany doświadczeń dla kardiochirurgów i kardiologów.

„How to do it” – nazwa wydarzenia nawiązywała do jej praktycznej formuły. W trakcie warsztatów poruszono wiele zagadnień dotyczących serca i dużych naczyń. W nich m.in. ablacja migotania przedsionków w zabiegach miniinwazyjnych, zamykanie uszka w zabiegach miniinwazyjnych, implantacja pierścienia Heart w plastyce zastawki aortalnej, implantacja pierścienia trójdzielnego w zabiegach miniinwazyjnych, resekcja płatka w zabiegach miniinwazyjnych czy też kaniulacja tętnicza w rozwarstwieniu aorty.

Wśród zaproszonych wykładowców uczestniczyli Bartosz Rylski, Piotr Suwalski, Marek Deja czy Marek Jasiński. Obecność specjalistów była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ośrodkami zajmującymi się kardiochirurgią a interaktywny charakter wydarzenia pozwolił na swobodę w komentarzu i zadawaniu pytań.

Jak co roku w trakcie dwóch dni warsztatów transmitowano zabiegi na sercu z sal operacyjnych. W XI edycji warsztatów można było na żywo prześledzić przebieg plastyki zastawki mitralnej i trójdzielnej z minidostępu oraz wymiany łuku aorty wykonania Prof. Kazimierza Widenki, przezskórnej implantacji zastawki aortalnej doktora Piotra Olszówki i wymiany aorty wstępującej w ostrym rozwarstwieniu aorty której operatorem był doktor Maciej Kolowca.

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii, profesor Kazimierz Widenka który jest organizatorem Warsztatów podkreśla rangę wydarzenia – „Co dwa lata mamy przyjemność gościć wybitnych wykładowców, profesorów i chirurgów oraz kardiologów, którzy są ekspertami w swoich specjalnościach. W trakcie operacji wykonywanych i transmitowanych na żywo dzielimy się doświadczeniem i doskonalimy swoje umiejętności.”

Rzeszowskie Warsztaty Kardiochirurgiczne przyczyniły się do rozpoczęcia w wielu ośrodkach w Polsce programu chirurgii małoinwazyjnej oraz zabiegów wymiany łuku aorty z zastosowaniem protez hybrydowych.

W trakcie szkolenia chętni mogli skorzystać z pracy na symulatorach oraz wykonać zabiegi plastyki zastawkowej pod okiem doświadczonych kardiochirurgów.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content