Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

Powstanie Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka coraz bliżej!

         W dniu 21.02.2022 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyła się prezentacja prac konkursowych – koncepcji nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka mającego powstać w strukturze KSW Nr 2 w Rzeszowie.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. podkarpaccy parlamentarzyści:
Pani Teresa Pamuła,
Pan Fryderyk Kapinos – członek sejmowej Komisji Zdrowia,
Pan Andrzej Szlachta,
Obecna była także Wojewoda Pani Ewa Leniart
oraz Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej Pani Barbara Rogowska.

Wśród uczestników był także Prezes rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich – Pan Piotr Rzeźwicki.
Samorząd województwa reprezentowali:
Marszałek Pan Władysław Ortyl i Przewodniczący Sejmiku Pan Jerzy Borcz
oraz radni województwa:
Pani Dorota Łukaszyk – Przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Pan Adam Drozd.

        Organizatorem konkursu był Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie. Ocenie podlegały projekty konkursowe pięciu finalistów. Wybór nie był łatwy, bo wyróżniały się one profesjonalną koncepcją zarówno architektoniczną, jak i urbanistyczną planowanego szpitala Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka. Widać było ogromny wysiłek i zaangażowanie zespołów, które musiały sprostać wysokim wymaganiom i oczekiwaniom inwestora, Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Dlatego też Sąd Konkursowy miał bardzo trudne zadanie, ponieważ jego członkowie musieli się zmierzyć z obszernym materiałem w zakresie rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych i urbanistycznych. W I etapie konkursu złożonych zostało 9 opracowań studialnych – pracowni architektonicznych z Polski, Francji, Niemiec i Estonii. Decyzją Sądu Konkursowego zostało zakwalifikowanych 5 prac.
         Sąd Konkursowy złożony z sędziów-architektów i przedstawicieli inwestora przyznał trzy nagrody i dwa wyróżnienia. Zwyciężyła Pracownia Atelier Tektura z Warszawy.
W zaproponowanej przez autorów projektu koncepcji przyszły obiekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka skupia się na założeniach, które przełożą się na jakość przestrzenną, funkcjonalną, ekonomiczną i eksploatacyjną. Będzie to budynek trzykondygnacyjny o kompleksowej, zwartej bryle. Znajdą się w nim trzy wewnętrzne patia, które doskonale doświetlą przede wszystkim oddziały oraz ciągi komunikacyjne. Zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.
Województwo podkarpackie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma wyodrębnionego szpitala dziecięcego. Aktualnie rolę centrum opieki nad chorymi dziećmi spełniają kliniki dziecięce, oddziały i poradnie funkcjonujące w ramach KSW Nr 2 w Rzeszowie. Stworzenie wielospecjalistycznego Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka działającego w strukturze KSW Nr 2 zapewni bazę do pełno profilowej opieki nad matką i dzieckiem.

Dziękujemy za wsparcie tak ważnego projektu wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania koncepcji Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content