Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

Pełni podziwu i uznania dla kardiologii dziecięcej

KILKA SŁÓW O SERCU

Serce składa się z dwóch przedsionków oraz z dwóch komór. Zadaniem obu przedsionków jest otrzymywanie krwi z żył, a następnie przekazywanie jej do komór. W warunkach fizjologicznych lewa komora która otrzymała utlenowaną krew z płuc (przez lewy przedsionek), tłoczy ją na obieg by ostatecznie odżywić i utlenować narządy. Z kolei prawa komora, otrzymuje (przez prawy przedsionek) krew odtlenowaną, a następnie przekazuje ją do płuc celem utlenowania. Obie komory są oddzielone od siebie ścianą – przegrodą międzykomorową. Jest ona zbudowana z dwóch części: grubej części mięśniowej oraz cieńszej części błoniastej. U nowonarodzonych dzieci, które w trakcie życia płodowego nie wykształciły prawidłowo przegrody międzykomorowej dochodzi do jej ubytku, którego konsekwencją jest przeciek oraz mieszanie się krwi obu komór- utlenowanej i odtlenowanej. Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) to najczęstsza wada serca u dzieci. Szacuje się, że ok 20-30% wszystkich wad serca stanowi VSD. Wśród przyczyn defektu wymienia się czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

LECZENIE

Przeznaczyniowe zamykanie ubytków przegrody międzykomorowej to innowacyjna oraz skuteczna metoda leczenia tego typu wad serca. Jest to zabieg małoinwazyjny. To oznacza, że w odróżnieniu od klasycznych metod operacyjnych nie ma konieczności ingerencji ostrych narzędzi medycznych w warstwy skóry, mięśni czy kości w okolicy serca. W trakcie zabiegu chirurg wprowadza cewnik przez naczynie gdzie dostaje się do serca. Następnie zamyka ubytek międzykomorowy specjalnie wykonanym implantem z siatki. W zabieg zaangażowani są profesjonaliści z różnych dziedzin medycyny: anestezjologii, kardiologii, kardiochirurgii czy też radiologii. Ich wybitna kompetentność wraz z wzorową współpracą jest wynikiem sukcesu którym możemy się dziś szczycić.

SŁOWA UZNANIA

„To nie tylko nowoczesna aparatura, ale również doskonały zespół lekarzy, pielęgniarek oraz techników, wykonujących swoje obowiązki z olbrzymim zaangażowaniem” podkreśla Dyrektor Szpitala Pani Barbara Rogowska, która osobiście podziękowała personelowi zaangażowanemu w rozwój oddziału.

Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla naszego Zespołu Kardiologii Dziecięcej, którzy bezsprzecznie przyczyniają się do rozwoju i podnoszenia jakości świadczeń, udzielanych w naszym Szpitalu!

To dzięki nowopowstałemu Pododdziałowi Kardiologii Dziecięcej przy I Klinice Pediatrii, zostaliśmy wyróżnieni na tegorocznej gali gazety Nowiny tytułem „Nasze Dobre Podkarpackie 2022”.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content