Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja
Nowoczesna technika operacji guza mózgu – tak jeszcze nie operowaliśmy

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

Nowoczesna technika operacji guza mózgu – tak jeszcze nie operowaliśmy

W lipcu bieżącego roku, w naszym Szpitalu, przeprowadzona została operacja neurochirurgiczna usunięcia guza mózgu. Klinika Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Urazów Kręgosłupa od początku 2023 roku wykonała blisko 500 operacji!  
Co więc skłania nas do ponownego przyjrzenia się bliżej procedurom neurochirurgicznym?

Wyjątkowa technika

Wyjątkowa technika operacyjna z zastosowaniem fluorescencji, opierała się na obserwowaniu zjawisk świetlnych w tkance mózgowej, umożliwiając precyzyjne usunięcie guza mózgu. Podczas tej unikalnej procedury, neurochirurg zastosował specjalny filtr do mikroskopu, który emitował światło o długości fali bliskiej czerwieni. Światło zostaje skierowane na guza, aktywuje obecny w nim enzym, powodując, że guz zaczyna świecić na różowo. Efekt fluorescencji umożliwił neurochirurgowi precyzyjne zlokalizowanie guza i jednoczesne odróżnienie go od zdrowej tkanki, która nie wykazuje takiej reakcji.

Tak jeszcze nie operowaliśmy

Jedną z nowoczesnych metod, opracowanych w celu zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa operacji guza mózgów, jest wykorzystanie kwasu 5-ALA (kwasu
5 aminolewulinowego) oraz promieniowania ultrafioletowego. Ta innowacyjna technika umożliwia neurochirurgom dokładniejsze i bardziej kompleksowe usunięcie guza mózgu, minimalizując jednocześnie ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki.

Kwas 5-ALA jest naturalnie występującym aminokwasem, który organizm konwertuje do enzymu zwanego protoporyfiną IX (PpIX). Guzy mózgu często wykazują większą aktywność metabolizmu niż zdrowa tkanka mózgu, guzy mogą zawierać większe stężenie PpIX w porównaniu do normalnych komórek. Wykorzystując tę właściwość, lekarze podają pacjentom kwas 5-ALA przed operacją, aby wzmocnić różnicę między guzem a zdrową tkanką.

Ważnym atutem tej metody jest możliwość dokładnego monitorowania postępu operacji. Chirurg może śledzić zmiany fluorescencji guza w czasie rzeczywistym, co pozwala na kontrolę dokładności i kompletności jego usunięcia.

Skuteczna i bezpieczna

Stosowanie kwasu 5-ALA i promieniowania ultrafioletowego w operacjach guzów mózgu przynosi wiele korzyści pacjentom. Dzięki większej precyzji i dokładności operacji możliwe jest maksymalne usunięcie guza, co przyczynia się do poprawy wyników terapeutycznych. Ponadto, minimalizacja uszkodzenia zdrowej tkanki mózgu zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz negatywnych skutków ubocznych.

Technika wykorzystująca kwas 5-ALA i promieniowanie ultrafioletowe została szeroko zbadana i stosowana w wielu ośrodkach na całym świecie. Badania kliniczne wykazały, że ta metoda jest skuteczna, bezpieczna i przyczynia się do zwiększenia długoterminowego przeżycia pacjentów z guzami mózgu.

Podsumowując, pomysł doktora Przemysława Grzegorzewskiego wprowadzający do naszego Szpitala wykorzystanie kwasu 5-ALA i promieniowania ultrafioletowego w operacjach guzów mózgu to innowacyjna metoda, która umożliwia lekarzom dokładniejsze i bardziej kompleksowe usuwanie guzów, a pacjentom dać szanse na lepsze wyniki terapeutyczne.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content