Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

(Neuro-) chirurgiczna precyzja

Zespół Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Urazów Kręgosłupa inspiruje efektami swojej pracy. Po kilkunastu skutecznie wykonanych zabiegach przy użyciu robota operacyjnego przyszedł czas na ich krótką ocenę.

Zacznijmy od początku

W listopadzie 2022 roku 48-letni pacjent z Rzeszowa poszukiwał możliwości przeprowadzenia zabiegu zgodnie z najwyższymi standardami –  i znalazł je na miejscu. Dzięki użyciu robota zabieg mógł być zaplanowany z milimetrową dokładnością i przeprowadzony z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, będącego od ubiegłego roku do dyspozycji neurochirurgów i ortopedów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie.  Zgodnie z ówczesną wiedzą zabieg był pionierski, innowatorski oraz – co najważniejsze – pierwszy tego rodzaju w Polsce. W ten sposób wpisaliśmy się na listę ośrodków używających aktywnie robota do zabiegów na mózgu jako drugie (po belgijskim szpitalu w Lier/Antwerpia) centrum w Europie! Powyższe okoliczności utrwaliły pozycję Rzeszowa jako Stolicy Innowacji na mapie polskiej medycyny i neurochirurgii.

Po kilku miesiącach

Zabiegi przy użycia robota chirurgicznego ExcelciusGPS okazały się pewnym i efektywnym narzędziem do diagnozowania i leczenia pacjentów neurochirurgicznych. Od początku funkcjonowania platformy nawigacyjnej w KSW Nr 2, Zespół Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Urazów Kręgosłupa kierowanej przez dra hab. Jacka Szczygielskiego, profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, zrealizował kilkanaście tego rodzaju zabiegów na mózgu. Robot wprawdzie nie zastępuje inteligencji i precyzji neurochirurga, umożliwia za to przeprowadzenie zabiegu z ruchem instrumentów operacyjnych po wcześniej idealnie zaplanowanej trajektorii. Dokładność, interaktywność oraz elastyczność zastosowań platformy robotycznej ukazały w trakcie użytkowania jej rozległe możliwości dla lidera zespołu…

Pomysł na skalę światową ?

Operacje na mózgu można przeprowadzić na wiele sposobów. Zarówno biopsja otwarta  jak i z nawiercenia pojedynczego otworu trepanacyjnego to klasyczne metody zabiegowe. Pierwsza to cokolwiek obszerniejsza operacja polegająca na rozległym otwarciu czaszki i pobraniu materiału do badania neuropatologicznego. Z kolei nakłucie mózgu przez otwór trepanacyjny przebiega bez możliwości wglądu w pole zabiegowe – mówimy o biopsji „na ślepo”, na podstawie wyników uprzednich badań radiologicznych. Biopsja może wprawdzie przebiegać również z aktywnym obrazowaniem struktur mózgu: pod kontrolą USG lub neuronawigacji, obie te metody nie pozwalają na pełen wgląd w to, co dzieje się z narzędziem i tkanką, z której biopsję pobieramy
Oryginalny, a wręcz nieszablonowy pomysł połączenia wielu metod dostępnych w rzeszowskim ośrodku stworzył prof. Szczygielski. Połączył on bowiem precyzję robota Excelcius z endoskopem neurochirurgicznym przeprowadzając pierwszą w świecie tego typu operację! Powyższa kombinacja zabiegowa umożliwia przeprowadzenie zabiegów, gdzie guz znajduje się blisko przestrzeni anatomicznych komór mózgu. W tym wariancie możliwe staje się bezpośrednie  uwidocznienie przy pomocy endoskopu, jak guz i tkanki okoliczne zachowują się w trakcie biopsji. Mamy nadzieję zobaczyć wkrótce najnowsze publikacje prezentujące możliwości techniczne tej innowacyjnej metody operacji. Do tego czasu sam architekt tego medycznego dzieła chce dalej udoskonalać swą innowacyjną metodę i zaprezentować wyniki swojej pracy na najbliższym zjeździe Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, które ma odbyć się we wrześniu tego roku…w Rzeszowie!

Odpowiedzialna ambicja drogą do rozwoju

Niewątpliwie obecne działania przyczyniają się do polepszania jakości udzielanej pomocy. Jako największy ośrodek w regionie zajmujący się pacjentami neurochirurgicznymi jesteśmy dumni z podejmowanych działań na rzecz rozwoju, którego najlepszym wskaźnikiem jest zdrowie i życie pacjenta oraz satysfakcja jego samego i jego bliskich z przebiegu i wyniku leczenia.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content