Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

Leczenie Otyłości – Nowe możliwości w Poradni Chirurgii Ogólnej

Leczenie Otyłości – Nowe możliwości w Poradni Chirurgii Ogólnej

Poradnia Chirurgii Ogólnej zaprasza pacjentów zmagających się z otyłością do skorzystania z leczenia bariatrycznego. Nasza specjalistyczna kadra lekarzy jest gotowa oferować kompleksową opiekę, której celem jest diagnostyka, terapia czy też profilaktyka otyłości.

Kwalifikacja do Leczenia Bariatrycznego:

Aby skorzystać z leczenia bariatrycznego, pacjenci powinni spełniać określone kryteria:

 • Wiek od 18 do 65 lat.
 • Wskaźnik masy ciała (BMI) równe lub wyższe niż 40.
 • Oraz pacjenci z BMI powyżej 35 z towarzyszącymi chorobami otyłości, takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, hiperlipidemia, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, bezpłodność żeńska (w tym związana z zespołem policystycznych jajników).

 

Wykluczenie z Leczenia Bariatrycznego:

Osoby, które nie spełniają poniższych kryteriów, nie kwalifikują się do leczenia bariatrycznego:

 • BMI < 35 kg/m2
 • wiek < 18 lat lub > 65 lat
 • stan zdrowia uniemożliwiający przeprowadzenie operacji ze względu na zbyt duże ryzyko
 • klinicznie istotne lub niestabilne problemy ze zdrowiem psychicznym
 • niemożliwy cel wagi pooperacyjnej
 • niemożliwe oczekiwania wobec leczenia operacyjnego
 • brak próby lub optymalizacji stylu życia lub leczenia medycznego
 • słaba skuteczność współpracy z pacjentem dotycząca zaleceń stylu życia, leczenia medycznego lub interwencji w dziedzinie zdrowia psychicznego
 • ciąża, karmienie piersią lub planowanie ciąży w ciągu 2 lat po potencjalnym leczeniu operacyjnym
 • brak bezpiecznego dostępu do jamy brzusznej lub przewodu pokarmowego
 • palacze (Wszyscy palacze, niezależnie od ich wagi, powinni rzucić palenie [co najmniej na 8 tygodni przed operacją] jako odrzucenie czynnika ryzyka. Wszystkich pacjentów powinno się zachęcać do pozostawania niepalącymi i uczestniczenia w programach rzucania palenia.)

 

Proces Leczenia Otyłości:

Proces leczenia otyłości rozpoczyna się programem kwalifikacyjnym, obejmującym konsultacje lekarską i badania laboratoryjne. Na podstawie wyników programu wybierana jest odpowiednia metoda odchudzania, w tym program zachowawczy lub chirurgiczne leczenie otyłości, z ewentualnym wykorzystaniem endoskopowego założenia/usunięcia balona żołądkowego. Kompleksowa opieka nad pacjentem trwa około 4–6 miesięcy przed planowanym zabiegiem, a jej celem jest utrata 10% masy ciała.

Zabiegi Bariatryczne: Nowoczesne Metody i Bezpieczeństwo:

Zabiegi bariatryczne są skutecznymi procedurami chirurgicznymi, pomagającymi w redukcji masy ciała u pacjentów z otyłością i związanych z nią chorobami. W naszym ośrodku najczęściej wykonywana jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy) oraz wg. wskazań inne metody laparoskopowe.

Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy)

Polega na usunięciu około 85% powiększonego żołądka i pozostawieniu jedynie jego fragmentu tak, że staje się on cienką rurą. Zmniejszenie objętości żołądka do około 150 ml powoduje, że chory nie jest w stanie przyjmować jednorazowo tak dużych objętości pokarmu jak przed zabiegiem operacyjnym. Przyczynia się to do utraty masy ciała.

Znaczenie leczenia bariatrycznego

Otyłość jest często powiązana z wieloma chorobami przewlekłymi, zagrażającymi życiu. Leczenie bariatryczne nie tylko pomaga w utracie wagi, ale również istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia tych chorób. Otyli pacjenci mogą być narażeni na ryzyko rozwoju następujących schorzeń:

 1. Wysoki Poziom Cholesterolu:
  1. Hiperlipidemia, czyli wysoki poziom cholesterolu, może prowadzić do blokad naczyniowych, zwiększając ryzyko udaru lub zawału serca.
 2. Wysokie Ciśnienie Krwi:
  1. Nadciśnienie jest związane z uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
 3. Wysoki Poziom Cukru we Krwi:
  1. Hiperglikemia, silnie związana z insulinoopornością, może prowadzić do cukrzycy, zwiększając ryzyko wielu chorób.
 4. Choroba Serca:
  1. Otyłość może wpływać negatywnie na funkcję serca, prowadząc do niewydolności serca i zwiększając ryzyko chorób serca.
 5. Choroba Nerek:
  1. Związane z otyłością zespoły metaboliczne przyczyniają się do przewlekłej choroby nerek i niewydolności nerek.
 6. Bezdech Senny:
  1. Osoby z otyłością, narażone są na poważne problemy z oddychaniem podczas snu, co zwiększa ryzyko bezdechu sennego.
 7. Choroba Zwyrodnieniowa Stawów:
  1. Wzrost ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów wynika z nadmiernego obciążenia stawów związanej z dużą masą ciała.
 8. Niealkoholowa Stłuszczeniowa Choroba Wątroby (NAFLD):
  1. Nadmierne nagromadzenie tłuszczów(głównie triglicerydów) w wątrobie, jest często obserwowane u osób z otyłością, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Poradnia Chirurgii Ogólnej – pomoc dla ludzi z nadwagą

Zabiegi bariatryczne stanowią silne narzędzie dla osób borykających się z nadwagą, które nie odniosły sukcesu stosując tradycyjne metody odchudzania. Choć powinna być rozważana jako ostateczność po nieudanych próbach innych metod, istnieją okoliczności, w których może przynieść doskonałe rezultaty i pomóc pacjentom odzyskać kontrolę nad masą ciała. Ważne jest, aby osoby zainteresowane tym rozwiązaniem przeprowadziły gruntowne badania przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze chirurgicznej. Dla tych, dla których tradycyjne diety okazują się niewystarczające, chirurgia bariatryczna może stanowić niezwykle skuteczną metodę osiągnięcia trwałej transformacji.

Jak się zapisać ?

Aby zapisać się na wizytę w poradni potrzebne jest skierowanie do poradni Chirurgii Ogólnej.
Jeśli już je posiadasz, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 459 595 985 lub o osobiste zgłoszenie się do rejestracji w Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie. Przygotuj się na wizytę, przynosząc ze sobą dokumentację dotyczącą swoich chorób, jeśli wcześniej byłeś leczony. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, badanie pacjenta i omówi plan leczenia.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content