Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja
Forum Medyczne

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

FORUM MEDYCZNE „RZESZÓW – CENTRUM KARDIOLOGII PODKARPACIA”

31 Marca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie odbyło się forum medyczne „Rzeszów- Centrum Kardiologii Podkarpacia”.
Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe osiągnięcia z zakresu Kardiologii oraz poruszono kwestię najbliższych planów w naszej jednostce.

Rzeszów – Centrum Kardiologii Podkarpacia

Forum miało charakter otwartej dyskusji, poprzedzonej prezentacją dokonań rzeszowskiej kardiologii. Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor Szpitala – Barbara Rogowska – przybliżając najważniejsze atrybuty rzeszowskiej kardiologii: -Jesteśmy obecnie regionalnym ośrodkiem koordynacyjnym w zakresie leczenia chorób serca w województwie podkarpackim. Zajmujemy się najcięższymi przypadkami wymagającymi wielospecjalistycznej opieki i metod leczenia. Wykwalifikowana kadra medyczna wykonuje innowacyjne, małoinwazyjne zabiegi stosując nowoczesne metody leczenia oparte na najnowszych rekomendacjach.

Goście specjalni

Swoją obecnością zaszczycili: przedstawiciele polskiego parlamentu – Zdzisław Pupa, Tadeusz Chrzan, Fryderyk Kapinos, Kazimierz Gołojuch, Zbigniew Chmielowiec, Andrzej Szlachta; członek zarządu samorządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ Robert Bugaj oraz dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Mariola Zajdel-Ostrowska.

Kardiologia dziecięca

Przedstawienie dokonań Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie rozpoczął dr n.med. Piotr Weryński. W trakcie prezentacji zwracał uwagę w jak szybkim tempie rozwija się pododdział, wykonujący niekonwencjonalne zabiegi ratujące życie dzieciom z całej Polski. Pomimo krótkiej działalności pododdział stał się wiodącym ośrodkiem pod względem ilości wykonanych zabiegów. Istotną kwestią była również powiększająca się kadra medyczna, w skład której wchodzą wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści leczący wady serca zarówno u dzieci jak również u dorosłych. Szeroki profil umiejętności zawodowych lekarzy to bardzo ważny aspekty w kontekście kompleksowości opieki kardiologicznej KSW 2 w Rzeszowie. Pozwala na ciągłość prawidłowego a co najważniejsze skutecznego leczenia. Młody pacjent wchodząc w dorosłe życie nierzadko trafia pod opiekę nowych lekarzy. W tutejszym ośrodku zachowana jest ciągłość opieki od noworodka poprzez małe dziecko, młodego dorosłego aż do pacjentów w podeszłym wieku.

Kardiologia dorosłych

Profesor Andrzej Przybylski, Kierownik Kardiologii podkreślał, że jego zespół zajmuje się stanami, które nie są leczone w innych szpitalach w naszym regionie, zachowując przy tym skuteczność na najwyższym poziomie. Żeby móc kontynuować pracę na najwyższym poziomie oraz poszerzać kliniczne horyzonty, potrzebna jest poprawa warunków hospitalizacji pacjenta. Obecna Klinika mieszcząca się na IV piętrze największego Szpitala w Województwie Podkarpackim nie była modernizowana od kilkudziesięciu lat. W chwili obecnej konieczna jest rozbudowa, umożliwiająca polepszenie standardów opieki nad pacjentem i rozwój nowych możliwości.

Kardiochirurgia

Wsłuchujący się w głos reprezentantów szpitalnych Klinik parlamentarzyści docenili i doceniają wkład pracowników ochrony zdrowia. Słowa uznania płynęły z ust deputowanych w kierunku Profesora Kazimierza Widenki. Ceniony w całej Polsce kardiochirurg, kierownik Rzeszowskiej, jedynej w naszym województwie Kliniki Kardiochirurgii, w wyrazisty sposób zaznaczył o potrzebach pacjentów: – Zwróćmy uwagę na mniej zamożnych ludzi, którzy nie radzą sobie z organizacją swojego leczenia. Pomimo troski i chęci o swoje zdrowie docierają do nas zbyt późno. Konieczne jest podjęcie rozmów na temat rozszerzenia naszej działalności, która przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia pacjentów.
Zespół Profesora Widenki to obecnie jedna z najlepszych i najbardziej docenianych Klinik Kardiochirurgii wyspecjalizowana w zabiegach z minidostępu na zastawce mitralnej i trójdzielnej. Blisko 50% tego typu zabiegów w Polsce wykonywanych jest właśnie w Klinice Kardiochirurgii KSW Nr 2 w Rzeszowie. Nie można również zapomnieć, że jest to miejsce gdzie wykonywana jest największa w Polsce liczba operacji stanów nagłych takich jak ostre rozwarstwienie aorty!

Podkarpackie Centrum Chorób Serca

W związku z tak dużymi możliwościami, wielkowymiarowym doświadczeniem i wyjątkowymi kwalifikacjami personelu medycznego KSW 2 w Rzeszowie wskazana – dla zdrowia społeczeństwa – jest rozbudowa istniejącej bazy. Pani Barbara Rogowska, Dyrektor Szpitala wychodzi naprzeciw istniejącym problemom zdrowotnym mieszkańców naszego regionu – i nie tylko. Podczas forum medycznego przedstawiła plan rozbudowy Szpitala o nowy, wielopiętrowy budynek – Podkarpackie Centrum Chorób Serca (PCChS). Obiekt stanowiłby odpowiedź na zwiększającą się ilość pacjentów kardiologicznych oraz pogarszające się warunki obecnej hospitalizacji. Dzięki PCChS  pacjenci uzyskali by łatwiejszy dostęp w znacznie lepszym standardzie do świadczeń medycznych.
To czy powstanie Podkarpackie Centrum Chorób Serca dużo zależy od pozyskania dofinansowań, których źródła próżno szukać w budżecie szpitala. Jest to inwestycja obowiązkowa, leżąca u podstaw każdego z nas – pacjentów.  Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie aktywnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami, dążącymi do poprawy opieki zdrowotnej. Naszą misją jest dobro i zdrowie pacjenta!

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content