Centrala Telefoniczna Szpitala tel. 17 86 64 000 NIP: 813-15-02-114 REGON: 690697529 Fundusze UE Fundusze UE
Facebook
eRejestracja

Aktualności, Z życia Szpitala-wiadomości

Centrum Zdrowia Prokreacyjnego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie

CZYM JEST ZDROWIE PROKREACYJNE
Zdrowie człowieka jest jednym z jego największych dóbr. Szczególnym rodzajem zdrowia jest zdrowie prokreacyjne – stan dobrego samopoczucia we wszystkich sprawach związanych z układem rozrodczym oraz jego funkcjami i procesami. Zatem zdrowie prokreacyjne nie jest wyłącznie brakiem choroby lub zaburzeń. Oznacza to zdolność do prokreacji oraz swobodę podejmowania decyzji prokreacyjnych. Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę po roku utrzymywania przez parę regularnych stosunków płciowych w celu uzyskania potomstwa.

RODZAJE NIEPŁODNOŚCI
Pod względem klinicznym można wyróżnić następujące rodzaje niepłodności:
1) niepłodność bezwzględną;
2) ograniczenie płodności
Możliwe jest tu zastosowanie, m.in. metod leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Szacuje się, że przyczyny niepłodności są rozłożone równomiernie po stronie kobiet i mężczyzn, czasami diagnozuje się ją u obojga partnerów. U około 20% par dotkniętych problemem nie można ustalić jednoznacznej przyczyny niepłodności.

GŁÓWNE PRZYCZYNY NIEPŁODNOŚCI
1. Po stronie kobiet:
-nieprawidłowości związane z funkcją jajników,
-patologie związane z jajowodami (niedrożność, upośledzona funkcja, zrosty okołojajowodowe),
-patologie związane z macicą (mięśniaki, polipy, zrosty, wady budowy),
-endometrioza;
2. Po stronie mężczyzn:
-zaburzenia koncentracji, ruchliwości i budowy plemników,
-brak plemników w nasieniu,
-zaburzenia we współżyciu płciowym i ejakulacji.
Przyczyny niepłodności mogą być psychogenne oraz jatrogenne (pooperacyjne, stany po leczeniu onkologicznym). Do niepłodności mogą prowadzić: nieodpowiedni styl życia, występowanie chorób zakaźnych, a także późny wiek decydowania się na rodzicielstwo. Warto zauważyć, że płodność kobiet oraz w nieco mniejszym stopniu mężczyzn, maleje wraz z wiekiem. Najwyższa płodność kobiet przypada pomiędzy 20., a 25. rokiem życia, ulega wyraźnemu obniżeniu po ukończeniu 35. roku życia, a powyżej 40. roku życia prawdopodobieństwo urodzenia dziecka spada do około 5% na cykl.

NIEPŁODNOŚĆ W LICZBACH
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 60-80 mln par na świecie dotkniętych jest stale lub okresowo problemem niepłodności. Przyjmuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych problem bezdzietności związany jest głównie z niepłodnością, a problem niepłodności dotyczy 10-15% par w wieku rozrodczym. Problem z zapłodnieniem dotyczy około 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym w Rzeczypospolitej Polskiej, jest to około 1,5 mln par.

ZASADY LECZENIA
Leczenie niepłodności obejmuje:
-poradnictwo medyczne;
-diagnozowanie przyczyn niepłodności;
-zachowawcze leczenie farmakologiczne;
-leczenie chirurgiczne;
-procedury medycznie wspomaganej prokreacji,
-zabezpieczenie płodności na przyszłość.

CENTRUM ZDROWIA PROKREACYJNEGO W KLICZNIYM SZPITALU WOJEWÓDZKIM NR 2 W RZESZOWIE
Jako kontynuacja programu polityki zdrowotnej „Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2021-2023” Minister Zdrowia Państwa przyznał naszemu ośrodkowi status Centrum Zdrowia Prokreacyjnego. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie jest jednym z kilkunastu ośrodków w Polsce który będzie zajmować się leczeniem niepłodności.
Program skierowany będzie do par bezskutecznie starających się o dziecko z wcześniej niezdiagnozowaną niepłodnością, które podejrzewają u siebie problem z zajściem w ciążę.

Copyrights © 2020 | Polityka Prywatności Realizacja: Refix.pl
Skip to content